Akademia Leona Koźmińskiego

ARTYKUŁY


Efekt halo

Autor: Piotr Zielonka

Piszę ten tekst w pociągu z Warszawy do Sopotu. Obok mnie siedzi pewien dżentelmen i rozwiązuje krzyżówki. Gdy podano nam poczęstunek, zerknąłem na zeszycik z krzyżówkami mojego współpasażera. Jedno z haseł brzmiało tak: „Potrawa z mięsa wielkookiej królowej polskich lasów”. Pewnie chodzi o jakieś danie z sarniny – pomyślałem. Alej poczułem się nieswojo. Przypomniały mi się rysunki uśmiechniętych prosiaczków na witrynach sklepów mięsnych, które jednak budzą nieco mniejszy dysonans. Co takiego przeszkadza mi w haśle do krzyżówki na temat sarniny. Oczywiście! Jest to połączenie potrawy ze zwierzęcia z nazwaniem go wielkooką królową. Zabijanie wielkookiej królowej polskich lasów, aby z jej mięsa przyrządzić smakowitą potrawę wydaje się niezbyt miłe. Dlaczego?

CZYTAJ WIĘCEJ

Dlaczego twój mózg potrzebuje wakacji?

Autor: Prof. UAM dr hab. Maciej Błaszak

Powiedzielibyśmy, że mózg podczas wakacji wypoczywa, podobnie jak jego właściciel. Nic jednak bardziej błędnego – wyłączenie pracy zadaniowej oznacza dla mózgu poświęcenie się tematom, które dla człowieka mają kluczowe znaczenie, zarówno w wymiarze ewolucyjnym jak i osobniczym. To kim jesteśmy i kim być możemy kształtuje się w większym stopniu na wakacjach niż w pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najnowsze odkrycie neurofizjologii kontra homo economicus

Autor: Riccardo Campa, Piotr Zielonka

Dodatkowe informacje: Nasz Rynek Kapitałowy

Dla większości osób ważniejszy wydawał się inny czynnik niż maksymalizacja użyteczności. Okazało się, że jakiś inny czynnik interferuje (a często nawet przeważa) z maksymalizacją użyteczności wyrażonej w dolarach. Tym czynnikiem jest etyka, czy precyzyjniej: poczucie sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ

Pułapka gracza u Fiodora Dostojewskiego

Autor: Tadeusz Tyszka, Tomasz Zaleśkiewicz

Dodatkowe informacje: Źródło: Decyzje, nr 1, czerwiec 2004, www.decyzje.pl

Znany jest tzw. negatywny efekt świeżości, zwany również złudzeniem gracza,  który polega na przekonaniu, że w losowej serii po ciągu zdarzeń jednego rodzaju (np. po pięciu ORŁACH) zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia przeciwnego – RESZKI). Tekst znakomitego pisarza jest przejawem tego właśnie złudzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ

Emocje w inwestowaniu

Autor: Piotr Zielonka

Dodatkowe informacje: Tekst ukazał się w piśmie „Poradnik Bankowy”1(73) 2012

Zmiany cen akcji na giełdzie z dobrym przybliżeniem mogą być opisane jako proces losowy, czyli podobne są do kroków stawianych przez kompletnie pijanego marynarza. W tej sytuacji stawianie poprawnych prognoz graniczy z cudem. Niemniej, inwestorzy nie dokonują transakcji na chybił-trafił. Starają się analizować sytuację makroekonomiczną oraz kondycję wybranych przez siebie spółek.

CZYTAJ WIĘCEJ