Akademia Leona Koźmińskiego

AKTUALNOŚCI

Szkoła, kuźnia niewolników

Autor: | Data:

Sieć elitarnych szkół w USA i Szwajcarii, zwanych szkołami prezydentów, tradycyjne przedmioty wplotła w zajęcia poświęcone kształtowaniu kompetencji interdyscyplinarnych. Przyszłych społecznych liderów naucza się tam nie historii czy filozofii, ale np. sztuki perswazji, gdzie tradycyjne przedmioty są tylko narzędziem nabycia tej umiejętności.

Zamiast np. studiować prawo jako takie, poznawanie jego elementów pozwala studentom zgłębiać teorię ludzkiej natury, zrozumieć, skąd pojawia się złość, jakie są granice przyzwoitości, kiedy niechęć przerodzi się w nienawiść i dlaczego wiara w Boga pomaga zabijać.

Zajęcia ze sztuki percepcji pomagają zaś studentom nie dać się oszukać zmysłom. W programach znalazły się też logika, krytyka, odpowiedzialność czy dobre maniery. Uczniów przestrzega się przed rutyną, uczy punktualności, systematyczności i karności. A także dbania o tężyznę fizyczną. Uczy się ich zachowania przy stole, dyplomacji i zasad savoir-vivre’u. Studenci poznają tryby władzy – mechanizmy rządzące koncernami, państwowymi strukturami i społecznymi organizacjami. Nakłania się ich do zawierania znajomości z szefami firm, politykami, przywódcami lokalnych społeczności. Po to, by wyrabiali znajomości i budowali przyjaźnie.

Dziś takie kompetencje są niezbędne do poruszania się w świecie.

autor: Rafał Drzewiecki
Czytaj więcej na www.praca.interia.pl